بسته پیشنهادی

کتابخوان مرداد ماه 99

کلمه کلیدی: ازدواج، غدیر، ولادت، امام_موسی_کاظم_علیه_السلام، رمان
خلاصه: همزمان با ایام پیشرو نهاد کتابخانه های عمومی کشور شما را دعوت به مطالعه منابع معرفی شده در کتابخوان ماه مرداد می نماید.
رده سنی:همه
تاریخ:1399/5/1

ازدواج

 

ازدواج چگونه؟ آشنایی با مهارت‌های همسرگزینی؛ پدیدآور: محمدجعفر غفرانی؛ ناشر: قرآن و اهل بیت نبوت(ع)؛ تعداد صفحات: 200

مقوله ازدواج در دین اسلام از مستحبات مؤکد است و احادیث بسیاری از حضرت رسول اکرم و اهل بیت مکرّم آن حضرت (سلام الله علیهم) در مورد اهمیت و ضرورت ازدواج  به منظور ترغیب و تشویق جوانان و مذمت ترک آن نقل شده است. علم روز نیز بر اهمیت ازدواج در سلامت روحی و روانی فرد و جامعه تأکید ویژه دارد.
در جامعه امروزی به دلیل تحولات اجتماعی،  اقتصادی و فرهنگی، ازدواج نیز از این تحولات تأثیر گرفته و جوانان به بهانه‌ها و دلایل  مختلف از این امر مهم سرباز می‌زنند و یا ازدواج‌های  صورت گرفته به سرانجام درستی نمی‌رسد.
انتخاب درست، برنامه‌ریزی صحیح و جستجوی مسیر مناسب در این امر مهم، از مواردی هستند که جوانان و خانواده آنها باید به آن توجه ویژه نمایند.
کتاب ازدواج چگونه، با عناوین ضرورت آموزش عشق و ازدواج، آماده‌سازی و زمینه‌سازی برای خروج از خانواده، شناسایی اولویت‌ها و معیارهای انتخاب همسر، نکات مهم در زمینه مراسم و روابط اولیه، آغاز همسرداری، ورود به خانواده و ریشه‌های اختلاف در 6 فصل به بیان جزئیات انتخاب در ازدواج و مهارت‌های همسرگزینی می‌پردازد.
متن کتاب بسیار ساده و صمیمی است و خواننده احساس می‌کند که نویسنده در کنار او و همراه است. این ویژگی صمیمیت نویسنده و نزدیکی او با خواننده، لذت خواندن را چندین برابر می‌کند.
این کتاب از مجموعه کتاب‌های چهاردیواری در کف آسمان است که توسط استاد محمدجعفر غفرانی نوشته شده است.

 

جستجوگران

عنوان: جستجوگران شمشیر عدالت، پدیدآور: داوود امیریان، ناشر: عهد مانا، تعداد صفحات: 168

جستجوگران شمشیر عدالت، داستانی جذاب و تخیلی- تاریخی است که در سرزمین جینجات‌ها رخ می‌دهد. در آن‌جا که آدم‌ها و جنیان با هم زندگی بسیار خوبی دارند؛ تا این‌که شیطان از قدرت‌طلبی یکی از بزرگان آن‌ها استفاده نموده و او را اسیر خود می‌سازد.
این داستان، روایت‌گر ظلمی است که از مرگ ملکه آغاز می‌شود. شاهزاده که تاب از دست دادن همسرش را ندارد، با عالم و آدم دشمن می‌شود. آرزویش دست‌یابی به انگشتر جادویی و شمشیر عدالت است که بتواند بر همه چیز، حتی مرگ مسلط شود. اهریمن، آرزویش را برآورده می‌کند و در عوض به اژدهایی مخوف تبدیلش می‌کند که برای زنده ماندن باید هر ماه دختری چهارده ساله را قربانی کند.
در این میان تنها راه شکست او دست یافتن نسلش به شمشِیر عدالت است. آیریک و آفریدو، نوه‌هایش، برای نجات خواهرشان شجاعانه دست به این جستجو می‌زنند. جستجوی شمشیر عدالت...

در گوشه‌ای از این کتاب می‌خوانیم:
جی جی، تو که ترسو نبودی! پدرت از شجاعت و نترسی تو خیلی برایم گفته. مگر تو نبودی که آن مار مهاجم را نابود کردی؟! مگر تو شاهزاده نیستی؟ نباید کاری کنی که باعث خجالت و سرافکندگی پدرت شوی. ترس از تو کوچکتره. بخاطر همین توانسته در وجودت پنهان شود. جی جی کم‌کم چهره‌اش باز شد: حق با توست. ترس از من کوچکتره! آره من از ترس بزرگترم! دیگر نگران چیزی نباشید. برویم...

روی دست

عنوان: روی دست آسمان، پدیدآور: مهدی خدامیان آرانی، ناشر: وثوق، تعداد صفحات: 128

یکی از شیوه‌های نگارش تاریخ، شیوه روایی و داستانی است که در آن نویسنده با بهره‌گیری از منابع دست اول، مقاطع گوناگون تاریخی را به صورت داستانی روایت می‌کند. «روی دست آسمان» داستانی است از رویداد بسیار مهم و تأثیرگذار غدیر خم.

نویسنده در آغاز کتاب می‌گوید: «من می‌خواهم شما را به سفر مهمی ببرم، آیا شما همسفر من می‌شوید؟ ما به "مدینه" سفر کرده و همراه با پیامبرصلی الله علیه و آل وسلم لباس احرام به تن می‌کنیم و به "مکه" می‌رویم؛‌ طواف خانه خدا انجام داده و بعد از مدتی به سرزمین "عرفات" و "منا" باز می‌گردیم و در میانه راه به برکه آبی می‌رسیم که بسیار زلال و باصفاست! در آنجا جبرئیل نازل می‌شود و پیام مهمی را برای پیامبر می‌آورد و حماسه غدیر شکل می‌گیرد. خورشید امامت و ولایت طلوع می‌کند و جهانی را با نور خود روشن می‌کند. بعد از بیعت با امام خویش به "مدینه" باز می‌گردیم،‌ اما با ورود به آن شهر،‌ پیامبر(صلی الله علیه و آله) بیمار می‌شود و سفر آسمانی او فرا می‌رسد...»

نگارنده با مطالعه کتاب‎های متعدد تاریخی (حدود 147 منبع) ابعاد مختلف این حادثه بزرگ را با زبان داستان به تصویر کشیده و انواع کارشکنی‎ها و خیانت‌ها در انحراف غدیر خم را منعکس می‎نماید. او با برجسته نمودن برخی موضوعات از وقایع مربوط به غدیر و قرار دادن آن‌ها در ذیل عنوانی جداگانه به بازگویی حوادث و خاطرات مربوط به آن پرداخته است.

در این کتاب به برخی از مهمترین شبهات درباره حادثه غدیر خم در قالب داستان پاسخ داده شده است. به عنوان مثال شبهه «مولا» را که برخی مدعی هستند، مقصود از مولا در آن به معنای دوست است تبیین شده است.

 

ماموریت

مأموریت در قصر؛ پدیدآور: سعید محمدی؛ ناشر: جمکران؛ تعداد صفحات: 196

مأموریت در قصر، حال و هوای تاریخی دارد. علی بن یقطین یکی از یاران امام کاظم (علیه السلام)، مشاور بزرگ هارون چنان نفوذی بر خلیفه دارد که هیچ کس نمی تواند او را کنار بزند. در حالی که از شیعیان درجه اول امام هفتم است. منصب وزیر اعظم را دارد و سعی می‌کند در عین پرده‌پوشی و تقیه، ارتباط بین خودش و امام و شیعیان را حفظ‌کند و بتواند نسبت به انجام وظایف خود در راستای حمایت از شیعیان اقدام کند.
این رمان در سه فصل، متشکل از بخش های مختلف روایت می‌شود و ساختار یکپارچه و پرتعلیق آن، مخاطب را تا انتهای رمان با خود همراه می‌کند.
از جذابیت‌های بصری این اثر، تصاویر مرتبط با مطالب کتاب است که رغبت خواننده را به مطالعه، بیشتر می‌نماید.

علی بن یقطین دست از اعتقاداتش بر نمی‌دارد. رفتارهای او و بن‌حمزه و دیگر شیعیان امام کاظم (علیه السلام)، بدون کم و کاست نقل شده است. عملکرد کمتر شنیده شده و بسیار جالب توجه امام موسی کاظم(علیه السلام) در این داستان، ما را با این امام همامِ کمتر شناخته شده بیشتر آشنا می‌کند.
این کتاب، داستانی پر از درس، لذت، هیجان و عبرت‌های زیبای تاریخی است.
راویِ دانایِ کل در این داستان با نگاهی موشکافانه، مخاطب خود را از خیابان‌های شهر تازه تأسیس بغداد می‌گذارند و لایه‌های این شهر هزار فرقه را نشان می‌دهد.
در تاریخ اسلام جوانمردانی همچون علی بن یقطین که با زیرکی، تدبیر و شجاعت خود برای اعتلای دین اسلام و اجرای دستورات امام زمان خود تا عمق موقعیت دشمن نفوذ می‌کردند وجود دارد، اما متاسفانه در لابه‌لای نوشته‌های تاریخی مخفی مانده‌اند.

 جدول

 


کتاب های پیشنهادی

در حال بارگیری . . .